23-29 квітня 2023 року в рамках Європейського тижня імунізації проводиться Український тиждень імунізації – 2023. Тема 2023 року - «Велике надолужування».

Тиждень імунізації покликаний донести до населення, що імунізація має величезне значення для профілактики захворювань і захисту життя, підвищити рівень охоплення вакцинації через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина має право та потребує захисту від хвороб.

Хворобу легше попередити, ніж потім її лікувати. Вакцинація є унікальним, перевіреним роками засобом попередження інфекційних хвороб. Завдяки проведенню профілактичних щеплень щорічно рятується життя біля 4 млн дітей. Результати останніх наукових досліджень свідчать про те, що вакцини дають змогу контролювати розвиток близько 60 інфекційних захворювань.

На початку минулого сторіччя кожні 5-7 років вірували епідемії кору, які наводили жах на цілі міста і країни тому, що хворіли практично всі, а кожен 4-5-й з захворілих вмирав. Відразу ж після введення масової вакцинації в 1968 році захворюваність знизилася в 10-20 разів і перестали реєструватися спалахи хвороби. Останній спалах кору тривав в Україні у 2017–2019 роках і головною причиною було — недостатнє охоплення щепленнями. Хоча і зараз щорічно в світі в країнах, де не налагоджена масова вакцинація проти кору або ведеться активна антивакцинальна компанія, хворіє на цю інфекцію не менше 40 млн. і внаслідок ускладнень вмирає близько 1 млн. дітей.

У сорокові - п’ятдесяті роки минулого сторіччя вибухнула важка пандемія поліомієліту – вірусного захворювання, при якому розвиваються грубі стійкі паралічі і хворий, якщо не гине від зупинки дихання (10% хворих), то по-життєво залишається глибоким інвалідом. Ліквідувати дану епідемію вдалося тільки завдяки проведенню масового щеплення вакциною, що розробив наш співвітчизник Себін. Всього в світі і зараз живуть 10-20 мільйонів дітей і дорослих, у яких збереглися паралічі поліомієлітного походження. При цьому, Україна з 2002 року визнана країною, вільною від поліомієліту.

Таке тяжке для дітей першого року життя захворювання як кашлюк, також контролюється за допомогою вакцинації. Ця інфекція у чверті хворих даної вікової групи призводить до зупинки дихання, а у 3% – до розвитку важкого ураження мозку з летальним наслідком. Діти, що перехворіли на кашлюк, надалі можуть відставати в розумовому розвитку. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі вдається уникнути 85,5 млн. випадків захворювання і 760 тисяч летальних результатів. У Японії в 90 роках минулого сторіччя як наслідок масовій антивакцинальній компанії, було припинено щеплення проти кашлюку і захворюваність зросла більш, ніж в 10 разів (з 1 тис. до 13 тис.) та 41 дитина загинула.

У нашій країні найбільш «показовим ефектом» антивакцинальної компанії, яка вибухнула в дев'яностих роках минулого сторіччя і призвела до зниження охоплення вакцинацією нижче 80-70% дітей, був спалах дифтерії. Це інфекційне захворювання, наслідком ускладнень якого є руйнування тканини серця і нервової системи з можливими летальними наслідками або подальшою стійкою інвалідизацією. Дану епідемію ліквідувати вдалося тільки завдяки вакцинації, яка здійснювалася навіть підчас подворових обходів.

Вакцинація також проводиться проти вірусного гепатиту В – захворювання, яке вражає печінку і у 95% хворих дітей першого року життя приводить до хронізації з подальшим розвитком цирозу та/або раку печінки.

А як можна відмовитися від вакцинації проти туберкульозу в період його широкого розповсюдження і активного формування стійких до антибіотиків штамів збудників? Щорічно близько 1 млрд. людей в світі інфікуються мікобактерією туберкульозу і до 3 млн вмирає

Вакцинація дитячого населення проводиться відповідно Національного календаря щеплень, який регламентований наказом МОЗ України від 16.09.2011 р.№595 від «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». (у редакції наказу МОЗ від 11.08.2014 № 551). Останні зміни в Календар щеплень МОЗ внесено наказом від 04.06.2018 № 947 .

Основним правовим документом, що регулює цей процес є Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» 2000 року, ст. 12.

Календар профщеплень передбачає, що дитину можна безкоштовно вакцинувати проти 10 інфекційних захворювань: туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи.

Календар щеплень в Україні передбачає, що дорослий безоплатно отримує щеплення від дифтерії та правця кожні десять років.

Туберкульоз

Щеплення проводиться в пологовому будинку усім новонародженим дітям, які не мають протипоказань, на третю—п’яту добу життя дитини, але не раніше 48-ої години після народження. Недоношених дітей щеплюють тоді, коли вони важать більше ніж 2500 г. Якщо дитина не щеплена в пологовому будинку, то щеплення проводять поки дитині не виповнилося два місяці без попередньої проби Манту. Якщо виповнилося 2 місяці, то після проведеної проби Манту, якщо результат проби негативний.

Раніше ревакцинацію для профілактики туберкульозу проводили дитині в сім років. Нині ревакцинація не проводиться.

Гепатит В

Календар щеплень дитини визначає, що всіх новонароджених вакцинують для профілактики гепатиту В в пологовому будинку в перший день, потім в 2 та 4 місяці.

Кашлюк, дифтерія, правець

Профілактичні щеплення проти кашлюка,дифтерії, правця проводяться дітям у 2, 4, 6 та 18 місяців.

Ревакцинують дітей у віці шість років проти дифтерії та правця потім у 16 років відповідними імунобіологічними препаратами..

Перенесений кашлюк в анамнезі — не протипоказання до вакцинації проти цієї хвороби.

Поліомієліт Для профілактики поліомієліту дітей вакцинують у віці 2, 4, 6 місяців,ревакцинують- в 18 місяців, 6 та 14 років.

Гемофільна інфекція

Щеплення дітей для профілактики гемофільної інфекції, спричиненої паличкою Haemophilus influenzae типу b (Hib-інфекція), проводять у віці 2, 4 та 12 місяців.

У старшому віці проти гемофільної інфекції вакцинують лише осіб із групи ризику.

Кір, паротит та краснуха

Перше щеплення для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять дітям віком 12 місяців, друге — дітям віком шість років.

!Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху — це не протипоказання до щеплення.

За наказом МОЗ України № 595 ще є перелік рекомендованих щеплень за станом здоров’я (грип, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, вітряна віспа, вірусний гепатит А) та щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями (туляремія,бруцельоз, гарячка Ку, кліщовий енцефаліт, чума, черевний тиф, жовта лихоманка, сказ, холера)

Грип

Вакцинацію проти грипу можна проводити у будь-яку пору року, але краще починати восени (жовтні-листопаді), перед початком грипозного сезону.

За даними ВООЗ пневмококова інфекція є найбільш поширеною причиною дитячої захворюванності та смертності у світі. Кожного року реєструється 0,7-1 млн. смертей серед дітей до 5 років пов’язаних із інфікуванням пневмококом. За останні роки пневмокок демонструє зростання стійкості до антибіотиків, яка у деяких країнах може сягати 30-50%, що є серйозною проблемою у світі. Вакцинацію проводять дітям, які відносяться до груп високого ризику ускладнень, а саме: діти з ВІЛ-інфекцією, ураженням нирок, первинними імунодефіцитами, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями печінки, цукровим діабетом 1 типу, хронічними ураженнями легень та серцево-судинної системи, туберкульозом, лімфомою, лейкемією, а також після проведення курсу імуносупресивної терапії, трансплантації кісткового мозку та органів.

Менінгококова інфекція – одна з найбільш тяжких бактеріальних інфекцій, найбільш небезпечними формами якої є менінгококцемія та гнійний менінгіт. Підвищення захворюваності відмічається у зимово-весняний період. Вакцинація рекомендується, коли у регіоні проживання реєструється високий рівень захворюваності на мінінгококову інфекцію, перед поїздками у епідеміологічно небезпечні регіони, а також школярам, якщо в школі виявлено 2 та більше випадків менінгококової інфекції. Тривалість імунітету складає 3-5 років, імунітет виробляється протягом 5 днів, досягає максимуму до 10 дня. Імунізація проводиться не раніше 2 х місяців після введення інших вакцин, а в осередках інфекції – незалежно від строку їх введення. Повторна ревакцинація здійснюється не частіше 1 разу на 3 роки.

Вітряна віспа – розповсюджене у всьому світі гостре висококонтагіозне захворювання з характерною везікульозною висипкою.

. Згідно Наказу №595 МОЗ України щеплення проти вітряної віспи проводиться дітям з хронічною нирковою недостатністю, ВІЛ-інфекцією/СНІДом, після трансплантації кісткового мозку, первинними імунодефіцитами. Згідно з проведеними дослідженням імунітет до вітряної віспи після вакцинації виробляється у 70-90% щеплених дітей та зберігається протягом 10-20 років.

На сучасному етапі епідемічний потенціал усіх відомих вірусних гепатитів, у тому числі вірусного гепатиту А, залишається надзвичайно високим, незважаючи, на тимчасове зменшення захворюваності на ВГА у останні 10-15 років. Одним з методів профілактики ВГА є вакцинація. У багатьох країнах щеплення дітей проти ВГА введено до національного календаря. В нашій країні імунізацію проти ВГА не включено до Календаря щеплень, але рекомендовано для дітей з хронічними ураженнями печінки та після ії трансплантації.

Останніми роками Україна бореться зі сплеском спалахів інфекцій, які посилилися через пандемію COVID-19 та війну. Наприкінці 2021 року в Рівненській та Закарпатській області були зареєстровані випадки поліомієліту. Два з них призвели до паралічу. В 2022 році в країні реєструвались випадки дифтерії, зареєстровано 13 випадків кору.

Через війну, що триває на території України, та зниження охоплення вакцинацією діти й дорослі ризикують заразитися небезпечними інфекційними захворюваннями.

За останні місяці багато українських родин покинули свої домівки й опинилися в невизначеності, а це означає, що тисячі дітей по всій країні не отримали життєво важливих доз вакцин, які б захистили їх від поліомієліту, кору, дифтерії та інших небезпечних для життя захворювань.

Попри те, що під час війни може бути складно продовжувати рутинну вакцинацію, медичні заклади по всій країні доступні для внутрішньо переміщених осіб. Після переїзду родини можуть наздогнати пропущені життєво важливі щеплення дітей у будь-якому закладі охорони здоров’я.

Для того, щоб зробити щеплення, не обов’язково підписувати декларацію з лікарем у тимчасовому місці перебування. Усі дані про вакцинацію буде внесено в Електронну систему охорони здоров’я, тож ця інформація залишиться в системі при переміщенні. За бажанням ви можете отримати й паперову довідку про проведення вакцинації на місці.

Кiлькiсть переглядiв: 7

Коментарi